SALE: $448 (-65%) $1295
Is this Versace authentic?
Yes - we guarantee this Versace item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Versace item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Versace |
| SKU: | 12530662 |
| MPN: | V11010015 |
| UPC: | 7630030510113 |
| Model: | Versace V11010015 |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Deployment |
| Series: | Hellenyium |
| Closure: | Deployant |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Casual Dress/Formal |
| Features: | Seconds Hand Sapphire Crystal Day Indicator Swiss Movement Luminous Dial Date Indicator Swiss Made 12-Hour Dial Luminous Hands |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | V11010015 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Versace watch - Versace V11010015 - V11010015 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver-tone (UPC: 7630030510113)
Watches by Versace
Versace is a luxurious Italian fashion brand renowned for its bold colors, intricate designs, and iconic motifs. Known for glamorous clothing, accessories, and fragrances, Versace embodies a fearless and extravagant lifestyle. With Versace, you can make a powerful fashion statement that reflects opulence and modern elegance, appealing to those who seek to stand out with confidence and style.