$69
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12528144 |
| MPN: | AK/4134GNGN |
| UPC: | 086702723300 |
| Model: | AK/4134GNGN |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold Green |
| Dial Color: | Green |
| Case Size: | 30 mm |
| Case Length (mm): | 30 |
| Case Water Resistance: | 30 m (100 feet) |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Women |
| Movement Type: | Quartz |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Modern Minimalist Fashion Dress Watch Contemporary Chic Quiet Lux |
| Case Material: | Alloy Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AK/4134GNGN |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| Collection Name: | Classic |
| Case Back: | Closed |
| Case Crystal: | Mineral Crystal |
| Band Material: | Alloy |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - AK/4134GNGN - Dial: Green, Band: Gold, Green, Bezel: Gold (UPC: 086702723300)
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.