SALE: $210 (-15%) $246
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12523872 |
| MPN: | EZ7003-51X |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Pink |
| Dial Color: | Rose Gold |
| Max Wrist Size: | 5.5-5.75 in |
| Lug Width: | 10 mm |
| Case Size: | 26 mm |
| Band Width: | 10 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Dot Indexes Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Women |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | oz |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Driver Formal Luxury Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Day/Date Multi-Dial Multifunction Multiple Hands Water Resistance World Time |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | EZ7003-51X |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Letters Numbers & Symbols |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - EZ7003-51X - Dial: Rose Gold, Band: Pink, Bezel: Rose Gold
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.