$410
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12519418 |
| MPN: | AN801454E |
| UPC: | 4974374222947 |
| Model: | AN8014-54E |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | TWO TONE |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Lug Width: | J |
| Case Size: | 42MM |
| Band Width: | 42 mm |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | 12-Hour Dial Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 5 mm |
| Water Resistance Rating: | 100 m (10 ATM) |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual |
| Features: | Chronograph Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Seller`s Warranty: | Yes |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| With Service Records: | Yes |
| Reference Number: | AN801454E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
| Manufacturer Case Color: | GOLD |
| Manufacturer Band Color: | SILVER |
| Manufacturer Face Color: | BLACK |
ABOUT
Citizen watch - AN8014-54E - AN801454E - Dial: Black, Band: TWO TONE, Bezel: Gold (UPC: 4974374222947)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.