SALE: $274 (-22%) $350
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12519095 |
| UPC: | 013205122149 |
| Model: | Citizen Chandler AW1371-83A |
| Dial Color: | Silver |
| Band Color: | Silver-tone |
| Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 41 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Solar-powered |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Silver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 41 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Movement: | Eco-Drive |
| Series: | Chandler |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Chandler AW1371-83A - Chandler - Silver-tone, Dial: Silver, Band: Silver-tone (UPC: 013205122149)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE