SALE: $350 (-67%) $1045
Is this Salvatore Ferragamo authentic?
Yes - we guarantee this Salvatore Ferragamo item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Salvatore Ferragamo item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Salvatore Ferragamo |
| SKU: | 12509346 |
| MPN: | SFUF00521 |
| UPC: | 0195768672061 |
| Model: | Salvatore Ferragamo Gancino SFUF00521 |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 34 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 34 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Gancino |
| Closure: | Jewelry Clasp |
| Indices: | Roman Numerals |
| Band/Strap: | Milanese/Mesh Band |
| Case Thickness: | 7.4 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Classic |
| Features: | Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | SFUF00521 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Salvatore Ferragamo watch - Salvatore Ferragamo Gancino SFUF00521 - Gancino - SFUF00521 - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Gold (UPC: 0195768672061)
Watches by Salvatore Ferragamo
Salvatore Ferragamo is an Italian luxury goods company, with headquarters in Florence, Italy. It specializes in shoes, leather goods, Swiss-made timepieces, and ready-to-wear for men and women.