$885
Is this Alpina authentic?
Yes - we guarantee this Alpina item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Alpina item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Alpina |
| SKU: | 12501503 |
| Model: | Alpiner 4 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black Red |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 40mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 26 Jewels |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury Pilot/Aviator Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronometer Date Indicator Luminous Dial Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Self-Winding Shock-Resistant Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AL525X5AQ6 AL-525B4AQ6 AL525B4AQ6 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather Metal Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Alpina watch - Alpiner 4 - Alpiner - Dial: Black, Band: Black, Red, Bezel: Silver
Watches by Alpina
Alpina is a prestigious Swiss watch brand known for its commitment to precision and outdoor adventure.
Renowned for its durable timepieces, Alpina combines innovative technology with a sporty aesthetic, making it ideal for explorers and enthusiasts. With Alpina, you can enjoy high-quality watches that embody both functionality and style, ensuring you’re ready for any journey.
YOU MIGHT ALSO LIKE