$448
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12493345 |
| MPN: | EG312257D |
| UPC: | 013205099816 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Silver Gold |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 14 mm |
| Case Size: | 28MM |
| Band Width: | 14 mm |
| Closure: | Deployant |
| Indices: | 12-Hour Dial Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Stone: | Diamond |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Diamond Fixed |
| Watch Shape: | Square |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Dress Dress/Formal |
| Features: | Water Resistant up to 100 m Water Resistant Easy To Read 12-Hour Dial Annual Calendar Diamond Accent Water-Resistant Water-Resistant up to 100m Gemmed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Seller`s Warranty: | Yes |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| With Service Records: | Yes |
| Reference Number: | EG312257D |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
| Manufacturer Case Color: | GOLD |
| Manufacturer Band Color: | SILVER |
| Manufacturer Face Color: | WHITE |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - EG312257D - Dial: Silver, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold (UPC: 013205099816)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.