$159
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 12492661 |
| Model: | Fossil Evanston |
| Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Display: | Analog |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | Automatic Water Resistance |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Style: | Casual |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
ABOUT
Fossil watch - Fossil Evanston - Evanston - Silver, Dial: Blue, Band: Silver
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.