$84
Is this Vince Camuto authentic?
Yes - we guarantee this Vince Camuto item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Vince Camuto item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Vince Camuto |
| SKU: | 12491308 |
| MPN: | Vince Camuto VC1147GNDGST |
| Model: | Vince Camuto VC1147GNDGST |
| Bezel Color: | Graphite |
| Band Color: | Graphite |
| Dial Color: | Green |
| Max Wrist Size: | 8.5" |
| Case Size: | 48mm-51mm with Crown |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet w/ Extra Brown Leather Band |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Water Resistance Rating: | 50 m (5 ATM) |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual |
| Features: | Rotating Bezel Multi-Function 3 Sub Dials 24 Hour Day and Date Sub Dials Green Dial Luminous Hands and Hour Markers |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Warranty: | 30 Day Warranty |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | Vince Camuto VC1147GNDGST |
| Type: | Wristwatch w/ Sunglasses and Leather Band |
| Band Material: | Stainless Steel Band w/ Extra Leather Brown Band |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Vince Camuto watch - Vince Camuto VC1147GNDGST - Dial: Green, Band: Graphite, Bezel: Graphite
Watches by Vince Camuto
Vince Camuto is a renowned fashion brand celebrated for its stylish footwear, handbags, and apparel. Known for its blend of modern trends and classic silhouettes, Vince Camuto offers a range of products that embody quality and sophistication. With Vince Camuto, you can elevate your wardrobe with chic essentials that reflect your personal style and confidence.