$522
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12490660 |
| MPN: | BJ8057-17X BJ805717X |
| UPC: | 4974374312563 |
| Model: | BJ8057-17X |
| Bezel Color: | Grey |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Green |
| Case Size: | 48.50 mm |
| Band Width: | 25 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices category: | Index |
| Water Resistant: | 300M Water Resistance |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 18.5 mm |
| Water Resistance Rating: | Diver`s 300 m (ISO 6425) |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Bezel Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver`s Diver |
| Features: | Buckle Clasp Date Display Screw Down Crown Date Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BJ8057-17X BJ805717X |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - BJ8057-17X - BJ8057-17X BJ805717X - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Grey (UPC: 4974374312563)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.