SALE: $509 (-11%) $569
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12489427 |
| MPN: | Model: AW1691-66W |
| UPC: | 013205165702 |
| Model: | Citizen Men`s Eco Dr Disney Feisty Donald Duck 90th Anniversary |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 40 mm |
| Closure: | Deployant |
| Dial Pattern: | Donald Duck |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Shock-Resistant Solar Powered Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Eco-Drive J810 |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | Model AW1691-66W |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | 90th Anniversary Disney |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Men`s Eco Dr Disney Feisty Donald Duck 90th Anniversary - Model: AW1691-66W - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 013205165702)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.