SALE: $340 (-31%) $495
Is this Philipp Plein authentic?
Yes - we guarantee this Philipp Plein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Philipp Plein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Philipp Plein |
| SKU: | 12487926 |
| MPN: | PWGAA0821 |
| UPC: | 7630615107028 |
| Model: | Philipp Plein Plein Extreme PWGAA0821 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 27 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | PWGAA0821 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Plein Extreme |
ABOUT
Philipp Plein watch - Philipp Plein Plein Extreme PWGAA0821 - PWGAA0821 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 7630615107028)
Watches by Philipp Plein
PHILIPP PLEIN’s clothing is for trendy people who shape their own style and experiment with looks. PHILIPP PLEIN is unconventional and provocative. It is a mixture of styles, focused on the latest fashion trends, design and architecture.
The ability to choose the most interesting aspects of the surrounding world is expressed and tailored in PHILIPP PLEIN collections.