$358
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 12485201 |
| MPN: | XL3337 |
| Model: | Luminox Commando Raider |
| Bezel Color: | Black Green |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Beige |
| Case Size: | 46mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 14mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Military Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Sapphire Crystal Screwdown Crown Swiss Made Water-Resistant GMT |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Swiss Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XL.3337 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Commando Raider - Commando Raider - XL3337 - Dial: Beige, Band: Green, Bezel: Black, Green
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.