SALE: $434 (-64%) $1195
Is this Hamilton authentic?
Yes - we guarantee this Hamilton item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Hamilton item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 12485055 |
| MPN: | H38465501 |
| UPC: | 7640167046324 |
| Model: | Hamilton Intra-Matic |
| Other Dial Color: | Brown |
| Other Band Color: | Brown |
| Bezel Color: | Pink |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Brown |
| Case Width (mm): | 38 |
| Band Size Width (mm): | 20 |
| Band Length (in.): | 8 |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Gender: | Men`s |
| Collection Name: | American Classic |
| Case Shape: | Round |
| Case Back: | Exhibition |
| Case Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Water Resistance: | 50 m (165 feet) |
| Case Thickness (mm): | 9.8 |
| Band Type: | Strap |
| Fits Wrist Up To (inches): | 8 |
| Band Clasp: | Pin Buckle |
| Movement Type: | Automatic |
| Country of Origin: | Made in Switzerland |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Case Thickness: | 9.8 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | H38465501 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |
ABOUT
Hamilton watch - Hamilton Intra-Matic - H38465501 - Dial: Brown, Band: Brown, Other Dial: Brown (UPC: 7640167046324)
Watches by Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.