SALE: $1799 (-33%) $2700
Is this Oris authentic?
Yes - we guarantee this Oris item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Oris item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oris |
| SKU: | 12484419 |
| Model: | Oris Aquis Date 01 733 7770 4137-07 8 18 05P |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 36.5 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 01 733 7770 4137-07 8 18 05P |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Automatic |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Green |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 meters / 1000 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Transparent See Through |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 36.5 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Aquis Date |
ABOUT
Oris watch - Oris Aquis Date 01 733 7770 4137-07 8 18 05P - Dial: Green, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Watches by Oris
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.