SALE: $76 (-67%) $228
Is this Akribos XXIV authentic?
Yes - we guarantee this Akribos XXIV item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Akribos XXIV item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Akribos XXIV |
| SKU: | 12483985 |
| MPN: | P50151 |
| UPC: | 842106164756 |
| Model: | Akribos XXIV Enterprise P50151 |
| Dial Color: | Blue |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | P50151 |
| Style: | Watches |
| Features: | Luminous Hands Day of Month Day of Week |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Blue |
| Case Material: | Alloy |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Roman & Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Hong Kong |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 41 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Enterprise |
ABOUT
Akribos XXIV watch - Akribos XXIV Enterprise P50151 - Enterprise - P50151 - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Silver-tone (UPC: 842106164756)
Watches by Akribos XXIV
Akribos XXIV is a renowned watch brand known for its stylish designs and exceptional craftsmanship. Offering a wide range of timepieces, Akribos XXIV combines elegance with affordability, making luxury accessible. With Akribos XXIV, you can enjoy high-quality watches that make a bold statement, perfect for any occasion or outfit.