$522
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12482966 |
| MPN: | CB587953E |
| UPC: | 4974375527614 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 23 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Tachymeter |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Chronograph Date Indicator Day/Date Day Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Perpetual Calendar Power Reserve Indicator Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Tachymeter Water-Resistant World Time |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | CB587953E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - CB587953E - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black (UPC: 4974375527614)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.