$292
Is this Breed authentic?
Yes - we guarantee this Breed item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Breed item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Breed |
| SKU: | 12482799 |
| MPN: | Breed BRD1104 |
| UPC: | 847864039018 |
| Model: | Breed BRD1104 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Silver White |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | 12-Hour Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Band/Strap: | Wrap-Around Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Sport |
| Features: | 316L Surgical-Quality Stainless Steel Case Non-Glare Scratch-Resistant Mineral Crystal Patterned Dial Luminous Markers Hinged Silicone Strap Logo-Engraved Stainless Steel Caseback Full-Function Chronograph Chronograph Luminous Hands |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | Breed BRD1104 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Breed watch - Breed BRD1104 - Dial: Black, Silver, White, Band: Black, Bezel: Silver (UPC: 847864039018)
Watches by Breed
The fashion and lifestyle company Breed establishes itself as a dynamic brand because of its progressive approach to product development. Breed successfully unites modern fashion styles with enduring sophistication through its dedication to premium quality and exclusive designs which attract people seeking unique fashion statements.