$405
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 12482061 |
| MPN: | 3508 |
| Model: | Luminox Navy SEAL |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gold Gray |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Casual Classic Military Diver Dress/Formal Sport |
| Features: | Date Indicator Luminous Hands 12-Hour Dial Limited Edition Water-Resistant Seconds Hand Luminous Dial Swiss Movement Mineral Crystal Rotating Bezel Easy to Read/Large Numerals Swiss Made |
| Case Material: | Carbon Fiber |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 3508 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Navy SEAL - Navy SEAL - 3508 - Dial: Black, Gold, Gray, Band: Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.
YOU MIGHT ALSO LIKE