SALE: $402 (-38%) $650
Is this Orient authentic?
Yes - we guarantee this Orient item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Orient item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Orient |
| SKU: | 12481090 |
| MPN: | RAAC0K04E10B |
| UPC: | 4942715026776 |
| Model: | RA-AC0K04E10B |
| Bezel Color: | Orange Green |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Blue Green |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 43 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Closure: | Tang |
| Indices: | 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Buckle Band |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Green |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Casual Luxury Diver |
| Features: | Scratch-Resistant 12-Hour Dial Luminous Hands Sapphire Crystal Water-Resistant Date Indicator Luminous Dial |
| Case Material: | Crystal Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | RAAC0K04E10B |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Orient watch - RA-AC0K04E10B - RAAC0K04E10B - Dial: Blue, Green, Band: Green, Bezel: Orange, Green (UPC: 4942715026776)
Watches by Orient
Orient is a renowned watch brand known for its exceptional craftsmanship and classic designs. Celebrated for its reliable mechanical movements, Orient offers a range of stylish timepieces that cater to various tastes and occasions. With Orient, you can enjoy high-quality watches that combine tradition and innovation, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.