SALE: $724 (-15%) $850
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12473884 |
| MPN: | BY101081H |
| UPC: | 4974374338143 |
| Model: | Citizen Tsuki-yomi |
| Color: | Multi |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Gray |
| Lug Width: | 22 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Movement: | Eco-Drive |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Theme: | Designer |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 43 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Tsuki-yomi A-T |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Reference Number: | BY101081H |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Titanium |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Date Indicator Luminous Indexes Magnetic-Resistant Atomic/Radio Controlled Power Reserve Indicator Seconds Hand Perpetual Calendar World Time Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph Water-Resistant Luminous Hands 24-Hour Dial Moon Phase 12-Hour Dial Sapphire Crystal Day/Date |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Titanium Crystal |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Tsuki-yomi - BY101081H - Multi, Dial: Gray, Band: Silver (UPC: 4974374338143)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.