SALE: $90 (-44%) $160
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12472386 |
| MPN: | DZ5498 |
| UPC: | 698615111541 |
| Model: | Diesel Opulence DZ5498 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Rose Gold-Tone |
| Case Size: | 23 mm x 28 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | DZ5498 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 23 mm x 28 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Opulence |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Opulence DZ5498 - Opulence - DZ5498 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-Tone (UPC: 698615111541)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.