$148
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12470584 |
| MPN: | DZ21963 |
| UPC: | 698615149797 |
| Model: | Diesel MS9 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Gold Silver |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Geometric |
| Indices: | Roman Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | 12-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | DZ21963 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Letters Numbers & Symbols |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel MS9 - DZ21963 - Dial: Black, Band: Gold, Silver, Bezel: Silver (UPC: 698615149797)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.