SALE: $148 (-15%) $175
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 12470089 |
| MPN: | ES5307 |
| UPC: | 796483623972 |
| Model: | ES5307 |
| Dial Color: | Mother of Pearl |
| Band Color: | Brown |
| Bezel Color: | Yellow Gold-tone |
| Color: | White |
| Case Size: | 26 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | ES5307 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Mother of Pearl |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Roman Numeral |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Country of Origin: | United States |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 26 mm |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Raquel |
ABOUT
Fossil watch - ES5307 - White, Dial: Mother of Pearl, Band: Brown (UPC: 796483623972)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.