$185
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12469855 |
| MPN: | DR-DZ7313 |
| Model: | DZ7313 |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 66mm |
| Band Width: | 28mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Reference Number: | DR-DZ7313 |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Department: | Men`s |
| Band/Strap: | Strap |
| Case Thickness: | 14mm |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Luxury Dress/Formal Sports |
| Features: | Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Gloss |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - DZ7313 - DR-DZ7313 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.