SALE: $324 (-18%) $395
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12468950 |
| MPN: | EO202008E |
| UPC: | 013205160004 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Theme: | Designer |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 36.5 mm |
| clasp: | Buckle |
| Series: | Promaster |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arrow Markers Round Indexes |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fluted Unidirectional Rotating Count-Up/Dive Bidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Casual Sport |
| Features: | Mineral Crystal Water-Resistant Date Indicator Luminous Dial Screwdown Crown Rotating Bezel Luminous Indexes 12-Hour Dial Luminous Hands Solar Powered |
| Case Material: | Crystal Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | EO202008E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane Metal Rubber Stainless Steel Silicone |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - EO202008E - Black, Dial: Black, Band: Black (UPC: 013205160004)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.