$216
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12468916 |
| MPN: | DZ7394 |
| UPC: | 698615119646 |
| Model: | Diesel Mr. Daddy 2.0 |
| Bezel Color: | Black Gun-Metal Gray |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 28 mm |
| Case Size: | 57 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Mineral Crystal Multi-Dial Push/Pull Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel Gun-Metal Gray |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ7394 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished / Satin |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Mr. Daddy 2.0 - Daddy - DZ7394 - Dial: Silver, Band: Brown, Bezel: Black, Gun-Metal Gray (UPC: 698615119646)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE