$235
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12466967 |
| MPN: | DZ4400 |
| UPC: | 0698615113231 |
| Model: | Overflow |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Blue |
| Band Width: | 24 mm |
| Case Size: | 49 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | DZ4400 |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator 12-Hour Dial Day/Date Multifunction Chronograph |
| Case Finish: | Gloss |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Overflow - Overflow - DZ4400 - Dial: Blue, Band: Brown (UPC: 0698615113231)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.