SALE: $132 (-15%) $155
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 12466842 |
| MPN: | FS4775 |
| UPC: | 0691464948139 |
| Model: | Fossil Machine |
| Bezel Color: | Black-plated |
| Color: | Black / Skeleton |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White Black |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Machine |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Indices: | No Hour Marks |
| Reference Number: | FS4775 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Metal Stainless Steel Leather |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Date Indicator Chronograph |
| Case Finish: | Matte |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Fossil watch - Fossil Machine - Machine - FS4775 - Black / Skeleton, Dial: White, Black, Band: Black (UPC: 0691464948139)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
YOU MIGHT ALSO LIKE