SALE: $148 (-15%) $175
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 12466810 |
| MPN: | FS6036 |
| UPC: | 796483632387 |
| Model: | Fossil Fossil Blue FS6036 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | FS6036 |
| Style: | Watches |
| Features: | GMT Second Time Zone Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Rotating |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Rotating |
| Case Diameter: | 46 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Fossil Blue |
ABOUT
Fossil watch - Fossil Fossil Blue FS6036 - Blue - FS6036 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver-tone (UPC: 796483632387)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
YOU MIGHT ALSO LIKE