$132
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12460779 |
| MPN: | DZ1480 |
| UPC: | 698615073207 |
| Bezel Color: | Bronze |
| Band Color: | Bronze |
| Dial Color: | Bronze |
| Lug Width: | 24 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | DZ1480 |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - DZ1480 - Dial: Bronze, Band: Bronze, Bezel: Bronze (UPC: 698615073207)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.