$165
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12457851 |
| MPN: | Diesel Mega Chief |
| UPC: | 698615092598 |
| Model: | DZ4308 |
| Dial Color: | Black |
| Bezel Color: | Dark Grey |
| Band Color: | Silver |
| Case Size: | 59 mm x 51 mm |
| Band Width: | 25 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | Diesel Mega Chief |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | Chronograph |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| With Papers: | Yes |
ABOUT
Diesel watch - DZ4308 - Diesel Mega Chief - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Dark Grey (UPC: 698615092598)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.