SALE: $1839 (-67%) $5517
Is this Armand Nicolet authentic?
Yes - we guarantee this Armand Nicolet item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Armand Nicolet item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armand Nicolet |
| SKU: | 12447773 |
| MPN: | A668HAA-NZ-PK4140NR |
| Model: | Armand Nicolet JH9 A668HAA-NZ-PK4140NR |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | A668HAA-NZ-PK4140NR |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Day GMT Second Time Zone Hour Minute Second |
| Movement: | Automatic |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Transparent |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | JH9 |
ABOUT
Armand Nicolet watch - Armand Nicolet JH9 A668HAA-NZ-PK4140NR - A668HAA-NZ-PK4140NR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Watches by Armand Nicolet
Armand Nicolet is a Swiss luxury watch manufacturer. Each Armand Nicolet watch is a unique work of art, born from the work of Swiss master watchmakers.