SALE: $122 (-69%) $390
Is this TechnoMarine authentic?
Yes - we guarantee this TechnoMarine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This TechnoMarine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | TechnoMarine |
| SKU: | 12445313 |
| MPN: | TM-219004 |
| UPC: | 0886678944231 |
| Model: | TechnoMarine Manta |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Gold |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Manta Ray |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | TM-219004 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
TechnoMarine watch - TechnoMarine Manta - Manta - TM-219004 - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold (UPC: 0886678944231)
Watches by TechnoMarine
TechnoMarine is a dynamic watch brand known for its bold, colorful designs that embody a spirit of adventure. Specializing in high-quality timepieces, TechnoMarine combines innovative technology with stylish aesthetics, making each watch perfect for both aquatic activities and everyday wear. With TechnoMarine, you can enjoy reliable functionality and unique flair, ensuring you make a statement wherever you go.
YOU MIGHT ALSO LIKE