$60
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12445211 |
| MPN: | AK2897SVRT |
| UPC: | 086702628858 |
| Model: | Diamond |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Rose Gold Silver |
| Max Wrist Size: | 7 1/4 in |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 13mm |
| Case Material: | Rose Gold |
| Closure: | Hidden Fold Clasp |
| Dial Pattern: | Silver |
| Indices: | Diamond Markers Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Diamond Accent Seconds Hand |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | Not Water Resistant |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | AK2897SVRT |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Metal |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - Diamond - Diamond - AK2897SVRT - Dial: Rose Gold, Silver, Band: Silver, Bezel: Rose Gold (UPC: 086702628858)
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
YOU MIGHT ALSO LIKE