SALE: $115 (-57%) $270
Is this Cartier authentic?
Yes - we guarantee this Cartier item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Cartier item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Cartier |
| SKU: | 12434256 |
| MPN: | W10073R6 |
| UPC: | 4639272986390 |
| Model: | Cartier Must de Cartier 21 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 17 mm |
| Band Width: | 17 mm |
| Case Size: | 28 mm |
| Style: | Watches |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 28 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Women`s |
| Series: | City |
| Movement: | Quartz |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | No Hour Marks |
| Reference Number: | W10073R6 |
| Case Thickness: | 5 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Type: | Wristwatch |
| Department: | Women |
| Caseback: | Screwback |
| Band Material: | Leather |
| Bezel Type: | Roman |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Cartier watch - Cartier Must de Cartier 21 - W10073R6 - Dial: Silver, Band: Brown, Bezel: Silver (UPC: 4639272986390)
Watches by Cartier
Cartier, whose name is synonymous with open-mindedness and curiosity, sees beauty in everything. Creativity, freedom, sharing and excellence are all central to its values. This vision enables a creative territory that is shaped around a unique style. From jewelry and fine jewelry to watchmaking and perfumes: Cartier’s creations symbolize the fusion of exceptional savoir-faire and timelessness.