SALE: $610 (-30%) $875
Is this Benrus authentic?
Yes - we guarantee this Benrus item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Benrus item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Benrus |
| SKU: | 12432057 |
| MPN: | F1-BK-BK-NC |
| Model: | Field |
| Dial Color: | Gray |
| Band Color: | Multicolor Camouflage |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Lug Width: | 22 mm |
| Max Wrist Size: | 8.5 inch |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | F1-BK-BK-NC |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Seconds Hand Self-Winding Screwdown crown |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Band Material: | Denim Fabric |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel PVD |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals Arrow Markers |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | One-Piece Strap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Caseback: | Exhibition |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Case Finish: | PVD Coated |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Closure: | Buckle |
ABOUT
Benrus watch - Field - Field - F1-BK-BK-NC - Dial: Gray, Band: Multicolor, Camouflage, Bezel: Black
Watches by Benrus
Benrus is an American watchmaking and lifestyle company. Benrus watches captivated the public with their elegant designs. The brand embraced classic aesthetics, incorporating clean lines, refined dials, and balanced proportions into their timepieces.