SALE: $1446 $1525
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12418231 |
| MPN: | L49602112 |
| UPC: | 708210765022 |
| Model: | Longines Lyre |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Yellow Gold |
| Dial Color: | White |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Size: | 39 mm |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Bezel Type: | Smooth |
| Case Finish: | PVD Coated |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Caseback: | Exhibition |
| Closure: | Buckle |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Department: | Men |
| Display: | Analog |
| Features: | 12-Hour Dial Scratch-Resistant Push/Pull Crown Swiss Made Swiss Movement Self-Winding Water Resistance Water-Resistant Splash Proof |
| Indices: | Roman Numerals |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Reference Number: | L4.960.2.11.2 |
| Type: | Wristwatch |
| Watch Shape: | Round |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
ABOUT
Longines watch - Longines Lyre - Lyre - L49602112 - Dial: White, Band: Black, Bezel: Yellow Gold (UPC: 708210765022)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE