SALE: $1885 (-20%) $2350
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12416288 |
| MPN: | L38114732 |
| UPC: | 7612356213589 |
| Model: | L3.811.4.73.2 |
| Band Color: | Brown |
| Face Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 42.00 mm |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | L3.811.4.73.2 |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Leather |
| Case Finish: | Brushed and Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Men`s |
| Style: | Dress |
| Case Thickness: | 12.20 mm |
| Closure: | Tang |
| Bezel Type: | Fixed |
| Water Resistance: | 100 Meters - 330 Feet |
| Indices: | Arabic |
| Type: | Watch |
| Gender: | Men`s |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m Date |
| Warranty: | 2-year warranty by WatchMaxx |
| Country of Origin: | Switzerland |
ABOUT
Longines watch - L3.811.4.73.2 - L38114732 - Face: Silver, Dial: Silver, Band: Brown (UPC: 7612356213589)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.