$514
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12415764 |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Gold |
| Case Size: | 18 mm |
| Lug Width: | 12 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Stick Indexes Roman Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Vintage: | Yes |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Square |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | Not Water Resistant |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Gold Plated |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.