$85
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12414022 |
| MPN: | 10-6776G |
| Model: | Anne Klein |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Gold |
| Bezel Color: | Gold |
| Case Size: | 29 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Lug Width: | 18 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 10-6776G |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Push/Pull Crown |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 3 m (0.3 ATM) |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| With Papers: | No |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Smooth |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 6 mm |
| Closure: | Jewelry Clasp |
| Handedness: | Left |
ABOUT
Anne Klein watch - Anne Klein - 10-6776G - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Gold
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.