$340
Is this Ball authentic?
Yes - we guarantee this Ball item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ball item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ball |
| SKU: | 12410824 |
| MPN: | BL3149 |
| Model: | Ballast Amphion |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Band/Strap: | One-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Sport |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 20 m (2 ATM) |
| Reference Number: | BL3149 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Ball watch - Ballast Amphion - ast Amphion - BL3149 - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Silver
Watches by Ball
BALL Watch Company SA is a Swiss luxury watch company. All BALL Watches are equipped with patented, BALL-engineered self-powered micro gas light technology that light up brightly for at least 25 years. Other innovations of BALL are a 7,500 G force shock resistance, the -40 degree Celsius temperature rating, and a patented crown protection system.