$1684
Is this Ball authentic?
Yes - we guarantee this Ball item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ball item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ball |
| SKU: | 12409900 |
| MPN: | NM2098C-S20J-WH |
| Model: | Fireman Enterprise |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Seconds Hand Non-Numeric Hour Marks Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11.3 |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Dial Luminous Hands Sapphire Crystal Screwdown Crown Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | NM2098C-S20J-WH |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Ball watch - Fireman Enterprise - Fireman Enterprise - NM2098C-S20J-WH - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Ball
BALL Watch Company SA is a Swiss luxury watch company. All BALL Watches are equipped with patented, BALL-engineered self-powered micro gas light technology that light up brightly for at least 25 years. Other innovations of BALL are a 7,500 G force shock resistance, the -40 degree Celsius temperature rating, and a patented crown protection system.