$96
Is this Ice-Watch authentic?
Yes - we guarantee this Ice-Watch item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ice-Watch item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ice-Watch |
| SKU: | 12408844 |
| MPN: | 103124 |
| Model: | Ice ® Generation Winter |
| Bezel Color: | Yellow |
| Band Color: | Yellow |
| Dial Color: | Yellow |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 39 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant |
| Case Material: | Plastic |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 103124 |
| Type: | Wristwatch |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Ice-Watch watch - Ice ® Generation Winter - Ice Generation Winter - 103124 - Dial: Yellow, Band: Yellow, Bezel: Yellow
Watches by Ice-Watch
Created by the Belgian Jean-Pierre Lutgen, end of 2006, and distributed all around the world market since 2007, the ICE-WATCH watch, international, intercultural and intergenerational, has established itself as a must have accessory to wear and offer. As part of the entry-level segment and with multiple styles (colourful, trendy, sporty, fashion, elegant, vintage, minimalist, glamorous, urban), ICE-WATCH watches appeal to a wide audience, from the very young to the elderly, and perfectly adapt to the diversity of activities and tastes of those who wear them.