SALE: $90 (-49%) $175
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12408571 |
| MPN: | AK/3396NRST |
| UPC: | 086702655151 |
| Model: | Anne Klein AK/3396NRST |
| Dial Color: | Navy |
| Band Color: | Rose Gold-tone |
| Bezel Color: | Rose Gold-tone |
| Case Size: | 22.5 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AK/3396NRST |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Metal with Navy Enamel Inserts |
| Display: | Navy |
| Case Material: | Metal |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 22.5 mm |
| clasp: | Jewelry |
| Gender: | Women`s |
ABOUT
Anne Klein watch - Anne Klein AK/3396NRST - AK/3396NRST - Dial: Navy, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone (UPC: 086702655151)
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.