$199
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12396883 |
| MPN: | BW-DZ7414 |
| Model: | DZ7414 |
| Band Color: | Blue |
| Bezel Color: | Blue |
| Dial Color: | Grey (Four Time Zone) |
| Band Width: | 28 mm |
| Case Size: | 66 mm x 57 mm |
| Department: | Men |
| Reference Number: | BW-DZ7414 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Caseback: | Solid |
| Closure: | Deployant |
| Display: | Analog |
| Features: | Chronograph |
| Indices: | Stick Indexes |
| Movement: | Quartz |
| Style: | Casual Classic Luxury Dress/Formal Sports |
| Watch Shape: | Round |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
ABOUT
Diesel watch - DZ7414 - BW-DZ7414 - Dial: Grey (Four Time Zone), Band: Blue, Bezel: Blue
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.