SALE: $1035 (-33%) $1550
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12390701 |
| MPN: | L37262566 |
| UPC: | 7612356201890 |
| Model: | Longines Conquest V.H.P. |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 43 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Conquest V.H.P. |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Dial Pattern: | Concentric |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | L3.726.2.56.6 |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Swiss Made Date Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Conquest V.H.P. - Conquest - L37262566 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 7612356201890)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE