$202
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12310955 |
| MPN: | DZ7430 Dz7370 |
| UPC: | 698615111503 |
| Model: | Diesel Mr. Daddy |
| Bezel Color: | Red |
| Band Color: | Red Gray Black |
| Dial Color: | Gray |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 28 mm |
| Case Size: | 57 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator Chronograph |
| Case Material: | Bronze Stainless Steel Silicone Rubber Crystal |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | DZ7430 Dz7370 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Rubber |
| Theme: | Only The Brave |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Mr. Daddy - Daddy - DZ7430 Dz7370 - Dial: Gray, Band: Red, Gray, Black, Bezel: Red (UPC: 698615111503)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE