SALE: $275 (-55%) $610
Is this Certina authentic?
Yes - we guarantee this Certina item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Certina item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Certina |
| SKU: | 12310115 |
| MPN: | C0013101629700 |
| UPC: | 7612307121932 |
| Model: | DS Podium |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Brown |
| Lug Width: | 19 mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 19 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 32 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Series: | DS Podium |
| Indices: | Baton Indexes Arabic Numerals |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Square |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | C001.310.16.297.00 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Certina watch - DS Podium - Podium - C0013101629700 - Dial: Brown, Band: Brown, Bezel: Silver (UPC: 7612307121932)
Watches by Certina
Certina watches are made in Switzerland, the place where the company was founded 1888. All Certina timepieces bear the “Swiss Made” seal of quality, confirming that they are authentic representatives of the fine art of watchmaking.
YOU MIGHT ALSO LIKE